
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.75 nF |
| Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 8 mm |
| Width | 6.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 8063 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Height | 4.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.3 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead/Base Style | J-Lead |
| Max Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Clamping Voltage | 36 V |
| Varistor Voltage | 18 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 115 V |
| Max Surge Current | 100 A |
| Clamping Current | 5 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Surge Energy Rating | 300 mJ |
| Peak Surge Current | 100 A |
Stock: 21
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53270
Ext.Price$0.53270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53270 | $0.53270 |
| 10 | $0.41770 | $4.17700 |
| 25 | $0.37834 | $9.45850 |
| 50 | $0.34269 | $17.13450 |
| 100 | $0.31040 | $31.04000 |
| 300 | $0.29636 | $88.90800 |
| 500 | $0.28295 | $141.47500 |
| 1000 | $0.26762 | $267.62000 |
